2013/05/13

Academy Awards 2013 наадамд нэр дэвшигчид

Монголын Үндэсний Кино Урлагийн Академиас 3 дахь жилдээ зохион явуулж буй Academy Awards 2013 наадмын нээлт өнгөрөгч амралтын өдрөөс эхлэн үргэлжлэж байна. Кино академийн дээд шагналын тавцанд өрсөлдөх кинонуудын нэрс тодорсон байна. Ингээд жагсаалтыг та бүхэнд хүргэе. Academy Awards 2013 наадам 5-р сарын 18 өдрийг хүртэл үргэлжилнэ.

Бүрэн хэмжээний уран сайхны кино
Ану хатан
Аравт
Big fish-цэвэрлэгээ
Ерөнхийлөгчийн туслах
Дурлалын гэмт хэрэг
Улаан дөрвөлжин
Дүүлэн нис
Тавилан-2  
Шөнө дундын яриа
Гарал угсаа
Хоёулаа унтах уу

Шилдэг найруулагч
Д.Золбаяр (Аравт)
Т.Алтантуяа СТА (Ану хатан)
Б.Батболд (Big Fish)
М.Энхдалай (Ерөнхийлөгчийн туслах)
Б.Ганболд (Улаан дөрвөлжин)
А.Баттүшиг (Тавилан-2)
О.Батзориг (Шөнө дундын яриа)
О.Эрдэнэбат (Хоёулаа унтах уу)
Ш.Доржсүрэн (Дүүлэн нис)
Т.Билэгжаргал (Гарал угсаа)

Шилдэг зохиол
Б. Тогтохбаяр (Ану хатан)
Б. Батболд Д.Энхболдбаата, Г.Дашням (Big fish)
М. Энхдалай (Ерөнхийлөгчийн туслах)
П. Дэлгэрбаяр (Дурлалын гэмт хэрэг)
Д. Золзаяа (Улаан дөрвөлжин)
Л.Энхбаяр (Тавилан-2)
О.Батзориг (Шөнө дундын яриа)
Ц.Ганбат (Хоёулаа унтах уу)
Т.Билэгжаргал (Гарал угсаа)

Шилдэг эрэгтэй гол дүр
М.Мягмар (Ану хатан)
Б.Амархүү (Big Fish)
Д.Төмөрбаатар (Ерөнхийлөгчийн туслах)
Б.Баасанжав (Аравт)
Д.Лхавга (Дурлалын гэмт хэрэг)
Ц.Төмөрбаатар (Улаан дөрвөлжин)

Т.Нямдорж, Т.Сэргэлэн (Тавилан-2)
А.Гантулга (Шөнө дундын яриа)

Шилдэг эмэгтэй гол дүр
Д.Отгонжаргал СТА (Ану хатан)
Г.Ариунболор (Дурлалын гэмт хэрэг)

А.Мөнгөнзул (Дүүлэн нис)

Шилдэг зураглаач
Д.Ангараг (Ану хатан)
Haydon Lane (Big Fish)
Г.Баттулга (Аравт, Хоёулаа унтах уу)
Э.Нэргүй (Дурлалын гэмт хэрэг)
М.Тэмүүжин (Тавилан-2)
Б.Баатар, Андре Арнонэ (Дүүлэн нис)
О.Базаррагчаа (Гарал угсаа)

Шилдэг зураач
Ж.Цог (Ану хатан, Аравт )
Ц.Хүрэлбаатар (Дурлалын гэмт хэрэг)

Шилдэг эрэгтэй туслах дүр
С.Ариунбямба (Ану хатан)
Олег Петелин (Big fish)
О.Отгонбат, И.Мөрөн, А.Очирбат (Ерөнхийлөгчийн туслах)
Ө.Мөнгөнтулга (Улаан дөрвөлжин)
С.Батзориг (Тавилан-2)
Т.Билэгжаргал (Гарал угсаа)
Тае Ёонг Ким (Дүүлэн нис)

Шилдэг туслах эмэгтэй дүр
О.Долгор (Ану хатан)
И.Мөрөн (Ерөнхийлөгчийн туслах)
Д.Ганцэцэг (Аравт)
Н.Мөнхсоёл (Улаан дөрвөлжин)
Пан Ин Хаэ (Дүүлэн нис)

Шилдэг хөгжим
С.Сансаргэрэлтэх (Ану хатан)
Б.Чинбат (Аравт)
Б.Батчулуун (Дурлалын гэмт хэрэг)

Шилдэг дуу
Д.Өлзий-Орших (Хурд-Жинхэнэ хайр зүрхэнд үлддэг) (Ану хатан)
Б.Амархүү, Агий - Надад итгэ (Big fish)
Никитон - Чи минийх (Дурлалын гэмт хэрэг) 
А.Гантулга, Opozit, punk and Rap, Хишигдалай- Нэрийг чинь бичье (Шөнө дундын яриа)
Номин талт - Чинийх (Хоёулаа унтах уу)
3 Охин Ганцхан чинийх (Гарал угсаа)

Шилдэг хөрөнгө оруулагч
Д.Болдхуяг (Аравт)
Г.Дашням (Big fish)
Х.Батсүх /АЭРО МОНГОЛИА/ (Аравт)
М.Эрхэмбилэг (Дурлалын гэмт хэрэг)
ESDE (Хоёулаа унтах уу)
Э.Билгүүн (Гарал угсаа)

Шилдэг монтаж
Б.Мөнхбат (Аравт)
Г.Идэрчулуун (Улаан дөрвөлжин)
Б.Баатар (Хоёулаа унтах уу, Дүүлэн нис)

Шилдэг нүүр будалт
Ц.Дэлгэр (Ану хатан, Улаан дөрвөлжин, Дүүлэн нис)
 Э.Нарангэрэл (Тавилан 2)

Шилдэг дууны найруулга 
Michael Kao (Big fish)
Б.Мөнхбат (Аравт)

Шилдэг эффект
Ш.Тансаг (Дүүлэн нис)

Шилдэг богино хэмжээний кино
"Амингоо" - Ц.Амартүвшин
"Нар" - Э.Гантөмөр
"Терминал”- Өлзийбуян
"Өнгө”- Э.Гантөмөр
"Эргэх холбоо”- Өлзийбуян
"Сайн уу”- Д.Тэмүүлэн
"Намайг төрүүлээч ээж ээ”- Э.Мөнх-Ирээдүй
"Сүүлчийн зоог”- Оюунлаг продакшн
"Бүтээгч шүүмжлэгч"- Оюунлаг продакшн
"Үүрд хамт байгаач ээж ээ" - Оюунлаг продакшн

Хадат ухаа - Энхшүлэгч, Хонгор
19 кино 1-р хэсэг Б.Баатар
19 кино 2-р хэсэг И.Нямгаваа
19 кино 3-р хэсэг Б.Балжинням
Монгол төрийн товчоо - З.Батболд

Шилдэг баримтат кино
"Хоёр тоосго"- Б.Амарсайхан
"Амьдрал"- О.Анхбаяр
"Нэрийг минь хэлж өгөөч" - Хүрэлхүү
"Цэрэг эрийг мартаагүй" - Г.Золжаргал
"Иракт өнгөрүүлсэн 190 хоног" - Г.Баатарнум
"Төсөөлөл" - Б.Баттөмөр
Балсаа - Б.Ням-Очир